. ....::SENSEİ::....

  
     

..::MENÜ::..

icon_home.gif Anasayfa
tree-T.gif Sensei
tree-T.gif Dojomuz
tree-T.gif Karate
tree-T.gif Çalışma_Tavimi
tree-L.gif Karate_Terimleri

icon_members.gif İçerik
tree-T.gif Kata_Videoları
tree-T.gif Video
tree-T.gif Görüş_Defteri
tree-T.gif Foto Albüm
nuke.gif Yönetim
· Giriş

Özlü Sözler

 Atatürk Diyor ki:
Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça harp bir cinayettir.
 BuGün:
Kendini seveni baskası sevmez.
 BuDakika:
Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızlı çarpma. Geri dönmek isteyebilirsin.

Özlü Sözler

Karate
      Karate, yaklaşık 700 yıllık geçmişi olan, Okinawa içerikli bir savunma sanatıdır. 1900’lü yılların başında Gichin FUNAKOSHI tarafından Japonya’ya getirilmiş ve dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır. Kelime anlamı “boş el”dir. Karate-do,”boş el yolu” demektir.
 
      Japon savunma sanatlarındaki yol(do) eki,genel olarak o sanatla olan ilişkiyi,sanatın gelişimini, oluşan bedensel ve zihinsel gelişmeyi ve bu gelişmenin sürekli olarak devam edeceğini vurgulamaktadır. Karate’de nefis kontrolüne çok önem verilir. Karateci antrenmanda ve yarışmada sinirine tam hakimdir. Kuvvet gösterilerine asla izin verilmez.

     Karate-do aynı zamanda vücudu eğitir. Karateci tüm uzuvları ve vücuduna hakim olmayı öğrenir. Eğilme, atlama, ani hareket yapma ya da durma, denge sağlama gibi teknikler tamamıyla Karatecinin iradesi kontrolündedir. Vücutta bulunan uzun kasların tümünü çalıştırdığından, hem boy uzaması, hem de diğer sporlara alt yapı hazırlayabilecek bir esneklik, dayanıklılık ve birim kuvvet kazanılmasını sağlar. Ayrıca unutulmamalıdır ki;
Karate ciddi bir sağlık kazanma ve bağışıklık sisteminin tetiklenmesi yoludur.

      Uzakdoğu sporlarında antrenman salonu (dojo), zihni terbiyenin yapıldığı yerdir. Dojo çalışmalarının başında ve sonunda, antrenör ve milli bayrak toplu olarak selamlanmaktadır.

 - Türkiye’deki spor federasyonları içinde, kurulduğu günden bugüne kadar bünyesinde hiç yabancı sporcu ve antrenör bulundurmayan tek branştır.

- 2005 yılı sonu itibariyle uluslararası müsabakalarda Türkiye’ye en çok madalya getirmiş branştır(Balkan, Avrupa ve Dünya birinciliklerimiz bulunmaktadır).
Diğer batı sporlarından farklı bir antrenman ve disiplin anlayışı olduğundan, bu kursa katılacak öğrencilerin diğer arkadaşlarını da mutlaka olumlu etkileyeceklerinden, genel bir karşılıklı saygı ve sevgi ortamı oluşturmaya katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
       Karate'nin kamuoyunda bilinen en başta gelen faydası, bireylerin kendilerine yönelmiş bir fiziksel saldırı karşısında kendilerini silahsız olarak savunabilme yollarını öğretiyor olmasıdır. Karate teknikleri kişiye, vücudun tüm bölgelerini en etkin şekilde kullanarak kendisini savunma imkanı sağlar. Fakat Karate'nin yararları bunun çok ötesine uzanmaktadır.


         Her yaş grubundan insanlar için Karate-do, günlük uğraşıları dışında kişilere yaratıcı, eğitici, güvenli ve üretken zaman harcama imkanını sağlar. Özellikle genç yaştakiler için Karate doğru çalışıldığında, vücut duruşunu geliştirmenin dışında, düşünme sürecine ilişkin becerileri de geliştirirler. Kişi, zihinsel ve bedensel becerileri konusunda daha bilinçli olur ve kendine olan güveni artar. Karate dikkati toplama yetisinin geliştirmesi ile bireyin bağımsızlığını ve kişisel bütünlüğünü fark etmesine yardımcı olur. Kişinin kendisine ve yaşıtlarına olan güvenini ve saygısını arttırır. Bedensel ve zihinsel disiplin, sorumluluk duygusu gibi yeteneklerinin gelişmesini sağlar. Yetişkinler için özellikle Karate-do çalışmaları stres azaltıcı hareketlerle bedensel ve zihinsel rahatlama imkanı sağlar. Dayanıklılık, kas gücü ve bedensel kuvvetin azalmasına mani olur.


         Kısaca Karate'nin ruhsal ve bedensel gelişime yönelik amaçları; doğru, ciddi ve disiplinli çalışmayı öğrenmek; zihinsel ve bedensel eğitim vasıtası ile güçlü ve canlı bir ruhsal enerjiye sahip olmak; saygınlık, nezaket, içtenlik ve samimiyeti geliştirmektir. Karate-do takım sporlarından farklı olarak bireyin, kendi kendisini geliştirmesine odaklanmıştır. Yarışma maçlarının amacı, kişinin kendi açıklarını kapatması ve gerçekte başkalarına karşı değil kendisine karşı yarıştığının farkına varabilmesini sağlamaktır. Kazanmak kadar kaybetmenin de öğrenilmesi gerekir, çünkü kazanmak da kaybetmek de aynı ölçüde önemlidir.

     Karate çalışması temel olarak üç bölüme ayrılır: Kihon (Temel teknikler), Kata (Formlar) ve Kumite ( müsabaka).


         Her bölüme ait teknikler refleks haline dönüşene değin eğitim en temel düzeyde verilir. Kişi, zaman içinde teknik olarak geliştikçe, fiziksel gelişme de gerçekleşir. Bununla birlikte çalışmalar daha yüksek dayanıklılık gerektirmeye başlar. Bu aşamada öğrenci daha ayrıntılı ve zor kata çalışmalarına ve daha hareketli kumite çalışmalarına başlar. Çalışmalar sürdükçe kişi, dayanıklılık, hız ve koordinasyon kazanır.


         İdmanlar sırasında Karategi denilen özel ve hafif bir giysi giyilir. Bunun dışında, kişinin kendisini ve çalışma arkadaşını sakatlanma ihtimaline karşı koruyan "ellik" ve "dizlik" kullanılır. Genel kabulün aksine, Karate-do çalışmalarında sakatlanma olayları diğer spor çalışmalarına nazaran daha düşük seviyededir. Kişinin yetkinlik kazanması, hareketlerini ve hislerini kontrol altında tutması ile ölçülür.

shotokan karate-do stilinde kuşak sıralaması asttan üste:

*beyaz
*sarı
*turuncu
*yeşil
*mavi
*kahverendi 3.kyu
*kahverengi 2.kyu
*kahverendi 1.kyu
*siyah 1.dan
*siyah 2.dan
.
.
.
*siyah 9.dan

şeklindedir.

kuşak atlanması içi her kuşak için minimum üç aylık çalışma süresinden sonra bulunulan kuşak rengi ile ilişkilendirilmiş katanın eksiksiz bir şekilde yapılması ve bazı okullarda da gerekli kumite derecelerinin alınmış olması gerekmektedir.  Siyah kuşak 1. dan derecesine kadar yukarda bahsedildiği üzere gerçekleşen işlemler yerel okullar tarafından yapılır.siyah kuşak alabilmek için ise il genelinde ve gerekirse ülke genelinde kahverengi 1. kyu derecesine sahip sporcular arasında müsabakalar düzenlenir.
 


Copyright © DOĞUŞ KARATE KULÜBÜ Mustafakemalpaşa BURSA Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma: 2008-12-18 (5793 okunma)

[ Geri Dön ]

Doğuş Krate Kulübü Resmi İnternet Sitesi
Sitemiz 1024x768 Çözünürlüğünde hazırlanmıştır.
E-Mail: engin@doguskarate.com TEL : (0 538) 952 66 11  

Web site powered by PHP-Nuke


Site editör by Turgut GÜNHAN


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
30AğustosV2 © 2005